Bliu Bliu - recenzja strony

Dzisiaj zapraszam Was na recenzję portalu, o którym nie zdarzyło mi się jeszcze czytać w polskim internecie, a który zdobywa coraz większą popularność wśród osób uczących się języków na całym świecie. Bliu Bliu, bo o nim mowa, to strona, która pomaga uczyć się słownictwa w kontekście poprzez dostarczanie użytkownikowi tekstów o odpowiednio dobranym poziomie trudności.

Źródło: bliubliu.com

Jedną z najważniejszych zasad obowiązujących w nauce języka jest zasada zrozumiałej treści (ang. comprehensible input). Mówiąc w skrócie: żeby nasz mózg mógł efektywnie przyswoić sobie język obcy, musimy go karmić obcojęzycznymi tekstami (pisanymi i mówionymi), które są dla nas zrozumiałe. Nie mogą być za trudne (bo niewiele z nich zrozumiemy), ale nie powinny też być za łatwe (bo nie pomagają nam się rozwijać). Najlepsze teksty to takie, które są odrobinę powyżej poziomu, na jakim się obecnie znajdujemy.

Wszystko to bardzo ładnie wygląda w teorii, ale w praktyce pojawia się pewien problem: nie jest łatwo znaleźć interesujące teksty, których poziom odpowiadałby naszej znajomości języka. Dla osób, które uczą się od niedawna, oryginalne artykuły, książki czy treści zamieszczane na stronach internetowych są zdecydowanie za trudne.

I tu z pomocą przychodzi serwis Bliu Bliu, którego autorzy postawili sobie za zadanie dostarczanie tekstów w rozmaitych językach, które byłyby jak najlepiej dostosowane do poziomu użytkownika. Jak to działa?

Po zarejestrowaniu się i wybraniu języka, którego się uczymy, określamy wstępnie swój poziom. Dostajemy do przeczytania krótki tekst, w którym na czerwono zaznaczone są słowa, których prawdopodobnie jeszcze nie znamy. Klikając myszką w odpowiednie wyrazy, możemy zweryfikować te przypuszczenia - odznaczamy te słowa, które są nam znane, a zaznaczamy te, z którymi nie mieliśmy jeszcze styczności. Po każdym tekście algorytm ma coraz lepsze pojęcie o naszym poziomie i dobiera coraz trafniejsze teksty. Coraz trafniejsze, to znaczy zawierające przede wszystkim znane słownictwo i tylko pojedyncze wyrazy, które są dla nas nowe.

Nie będę tu opisywał szczegółowo wszystkich funkcji serwisu, zresztą strona się intensywnie rozwija i często coś się na niej zmienia. Skupię się na kilku zaletach i wadach, które rzuciły mi się w oczy podczas testowania.

Plusy:

Minusy:

Moje ogólne wrażenie jest umiarkowanie pozytywne. Pomysł uważam za świetny, wykonanie też jest bez zarzutu. A jednak za każdym razem, kiedy próbuję zaprzyjaźnić się z Bliu Bliu (znam tę stronę od kilku miesięcy), mam uczucie jakiegoś niedosytu. Prawdopodobnie chodzi o to, że serwis najlepiej sprawdza się dla osób na poziomie średnio zaawansowanym. Uczniowie zupełnie początkujący mogą mieć duże problemy nawet z prostymi tekstami, z kolei osoby znające język na zaawansowanym poziomie nie mają specjalnych problemów z czytaniem wszelkiego rodzaju tekstów i Bliu Bliu niewiele wnosi do ich nauki. To jest właśnie mój "problem" - jeśli chodzi o czytanie, to we wszystkich językach obcych, które znam, radzę sobie dość swobodnie.

Najlepiej będzie oczywiście, jeśli sami zajrzycie na stronę i przekonacie się, czy warto ją włączyć do swojego arsenału narzędzi językowych. A swoje wrażenia opiszcie najlepiej w komentarzu pod postem!

Na koniec krótkie ogłoszenie. W przyszłym tygodniu nie będzie nowego posta, ponieważ wyjeżdżam na tydzień w miejsce bez dostępu do internetu. Tak więc do zobaczenia za dwa tygodnie!

Etykiety: , ,