Przybornik: Czytanie książek w języku obcym (cz. 2)

czyli o tym, że książka jest dobra na wszystko

Dziś kontynuacja wpisu sprzed tygodnia o czytaniu książek w języku obcym. Tym razem opisuję konkretne ćwiczenia, które można wykonywać, aby poprawić nie tylko zdolność czytania, ale również pisania, słuchania i mówienia. A na koniec podrzucam kilka pomysłów na to, gdzie zdobyć książki w języku obcym. Zapraszam do lektury!

Źródło: boltron- via photopin cc

Ćwiczenie czytania

To, że czytanie książek w języku obcym poprawia naszą umiejętność czytania, to oczywista oczywistość, więc nie będę się na ten temat rozpisywał. Do wszystkich pomysłów na czytanie, które przedstawiłem tydzień temu dorzucę dziś jeszcze jedną technikę: czytanie intensywne. Polega ono na tym, że wybieramy z czytanej książki jakiś fragment, który nas interesuje (może być akapit, może być strona, ale lepiej nie przesadzać z długością fragmentu) i staramy się go poznać bardzo dokładnie. Sprawdzamy wszystkie nieznane słowa i zwroty, przyglądamy się bardziej skomplikowanym zdaniom, rozgryzamy struktury gramatyczne. Staramy się jak najlepiej zrozumieć fragment, odkryć jego niuanse, rozpracować styl. Możemy spróbować przetłumaczyć kilka zdań na polski. Sam dobierz takie ćwiczenia, które Ci najbardziej odpowiadają.

Czytanie intensywne pozwala lepiej wgryźć się w strukturę języka pisanego i praktykowane regularnie pozwala nabyć większą łatwość w czytaniu. Nie polecam jednak „przerabiać” w ten sposób całej książki, bo jest to proces dość żmudny i może skutecznie zabić przyjemność – a ta, jak wiemy, ma kluczowe znaczenie w nauce.

Ćwiczenie słuchania

Do ćwiczenia słuchania nie wystarczy niestety sama papierowa (ani elektroniczna) książka – musimy dodatkowo zdobyć audiobook. Wiele współczesnych powieści wydawanych jest od razu w formie dźwiękowej, natomiast jeśli chodzi o klasyczne utwory, to wersję audio można często znaleźć za darmo w internecie (patrz niżej).

Słuchanie można łączyć z czytaniem na różne sposoby. Jeśli zależy Ci szczególnie na rozwijaniu umiejętności rozumienia ze słuchu, to proponuję, żebyś najpierw słuchał, a dopiero potem czytał. Wysłuchaj na przykład jednego rozdziału książki i zobacz, ile zrozumiałeś. Następnie powtórz tę czynność jeszcze raz lub dwa – za każdym razem będziesz odkrywał, że rozumiesz trochę więcej. Wreszcie przy kolejnym słuchaniu otwórz książkę i śledź tekst: jest duża szansa, że wykrzykniesz parę razy „eureka!” – a więc ten dziwny zlepek dźwięków to były te słowa!

Do słuchania audiobooka możesz też podejść mniej ekstremalnie i po prostu wysłuchać całej książki jeden raz, albo jednocześnie słuchać i czytać. Postępy nie będą może wtedy aż tak szybkie, ale Twoja umiejętność rozumienia ze słuchu na pewno się rozwinie – uważne przesłuchanie kilkunastogodzinnego nagrania w języku obcym zawsze przynosi efekty.

Ćwiczenie pisania

Najprostsze ćwiczenie na pisanie polega na przepisywaniu fragmentów książki. Muszą to być fragmenty dobrze zrozumiałe (a więc najlepiej takie, które przeczytałeś intensywnie). Przepisz je powoli, w skupieniu, koncentrując się na ich znaczeniu i najlepiej zrób to ręcznie, nie korzystając z komputera. Może to być dość żmudne, więc stosuj tę technikę z umiarem – ale gwarantuję, że regularne wykonywanie tego ćwiczenia pozwala nabyć większą łatwość w formułowaniu zdań w języku obcym.

Inny pomysł to pisanie streszczeń. Możesz streścić oczywiście całą książkę, ale na początek łatwiej będzie się skupić na krótszym fragmencie, na przykład jednym rozdziale. Nie bój się obficie czerpać konkretnych wyrazów, zwrotów, a nawet całych zdań z książki – jeśli użyjesz ich w pisanym przez siebie tekście, dużo szybciej przejdą do Twojego aktywnego słownictwa (a więc takiego, które nie tylko rozumiesz, ale sam stosujesz).

Jeżeli jesteś w twórczym nastroju, możesz puścić wodze fantazji i stworzyć własny tekst oparty na przeczytanej książce. Na przykład napisz alternatywne zakończenie. Albo stwórz nową (lepszą!) wersję fragmentu, który z jakichś powodów nie przypadł Ci do gustu. Albo napisz własne opowiadanie, wykorzystując bohaterów z książki i umieszczając ich w nowej sytuacji.

Jeśli czytasz poradnik albo artykuł naukowy i nie zgadzasz się z jakąś tezą – napisz polemikę. Jeśli przeczytałeś autobiografię, napisz list do autora i powiedz, co Cię poruszyło w jego życiu. Możliwości jest mnóstwo, wystarczy chwilę pomyśleć.

I jeszcze jedna podpowiedź: jeśli napisałeś jakiś tekst i chciałbyś, żeby ktoś Ci go sprawdził, skorzystaj ze strony Lang-8. Zarejestruj się, wrzuć swój tekst i poczekaj, aż jakiś native speaker poprawi w nim błędy. Żeby się odwzajemnić, popraw jakiś tekst napisany przez osobę uczącą się polskiego – działalność portalu opiera się na wzajemnej życzliwości członków.

Ćwiczenie mówienia

Przy ćwiczeniu mówienia możesz wykorzystywać te same pomysły, co przy pisaniu. Zrób sobie notatki z rozdziału, a następnie postaraj się go streścić. Albo powiedz na głos, co Ci się najbardziej podobało w książce. Jeśli napisałeś własne opowiadanie – postaraj się je opowiedzieć z pamięci. Możesz mówić sam do siebie, możesz do drugiej osoby. Możesz też się nagrać, a później odsłuchać i wychwycić najbardziej oczywiste błędy.

Jeśli dysponujesz wersją dźwiękową książki, możesz również poćwiczyć wymowę. Odtwórz jedno zdanie kilka razy, a następnie postaraj się je powtórzyć, jak najwierniej imitując intonację i rytm (często są one dużo ważniejsze niż poszczególne dźwięki!). Nagraj się i porównaj z oryginałem. Zobacz, gdzie masz problemy i spróbuj jeszcze raz. I jeszcze raz. Zrób sobie przerwę i wróć do tego samego zdania za parę dni. Praca nad wymową to bardzo szeroki temat, na pewno napiszę o tym coś więcej za jakiś czas.


Jak zdobyć książkę

Na koniec jeszcze kilka pomysłów, gdzie szukać książek, e-booków i audiobooków.

Zacznijmy od metod tradycyjnych:
Niestety powyższe rozwiązania są dostępne przede wszystkim dla ludzi z dużych miast. Jeśli mieszkasz w mniejszej miejscowości, uczysz się dość rzadkiego języka albo po prostu nie znalazłeś tego, czego szukasz, w bibliotece ani księgarni, z pomocą przychodzi internet.

Zacznijmy od opcji darmowych (i jednocześnie legalnych):
I jeszcze kilka księgarni internetowych:
To co, po jaką książkę zamierzasz sięgnąć w najbliższym czasie?

Etykiety: , , , , , ,