Od czego zacząć naukę rosyjskiego?

Choczu goworit' po-ruski – jak to zrobić?

Dzisiejszy post jest szczególny. Po pierwsze, jest to pierwszy artykuł z cyklu „Od czego zacząć naukę…”, który ma na celu pomóc osobom stawiającym pierwsze kroki w nauce konkretnych języków. Po drugie, jest to pierwszy post gościnny. I dobrze się składa, bo ja o rosyjskim nie wiem prawie nic, za to prawie wszystko wie o nim Dagmara Bożek-Andryszczak. Daga jest tłumaczem języka rosyjskiego i autorką strony Daga tłumaczy, na której dzieli się swoimi spostrzeżeniami związanymi z pracą tłumacza. Oddaję głos ekspertce!

Źródło: archer10 (Dennis) via photopin cc

Początki rzadko kiedy bywają łatwe – wie o tym każdy, kto próbował się czegokolwiek nauczyć. Tak samo jest z nauką języków obcych; najważniejsze jednak, aby szybko się nie zniechęcać. Od czego warto zacząć naukę rosyjskiego?

Oczywiście, od alfabetu czyli tzw. grażdanki, potocznie zwanej cyrylicą. Dla jednych jest to ciekawe doświadczenie, dla innych mniej, ale faktycznie na początku poczujemy się jak małe dzieci, które uczą się wymawiać i pisać poszczególne litery. Szeregi nieznajomych znaków mogą wyprowadzić z równowagi – sama się tak czułam podczas pierwszego pobytu na Ukrainie, kiedy nie byłam w stanie przeczytać menu w restauracji, a w karcie nie zamieszczono opisów w innym języku niż ukraiński.

Zastanawiałam się też, w jaki sposób uczyć moją koleżankę rosyjskiego, aby po pierwszym kontakcie z alfabetem się nie poddała – żeby było wesoło, zaczęłyśmy go... śpiewać, w czym pomógł nam m.in. taki filmik:


Kiedy pierwsze koty leniwie lub dynamicznie przeskoczą przez płoty, ćwiczymy... pisanie! I znów wracamy do początków naszej edukacji – zaczynamy od rysowania liter, potem coraz świadomiej oddajemy ich kształt, aż w końcu potrafimy pisać pojedyncze słowa i łączyć je w zdania.

Jak w każdym języku obcym, musimy się również nauczyć wydawać odpowiednie dźwięki, których nie ma w języku polskim. W przypadku rosyjskiego ćwiczymy "okrągłą" wymowę samogłosek i spółgłosek, np. „l” (znane w języku polskim jako "aktorskie ł") oraz uczymy się akcentować, ponieważ akcent w języku rosyjskim w przeciwieństwie do polskiego jest ruchomy i pada na dowolną sylabę. Powtarzamy to tak długo, aż w końcu nasza wymowa będzie poprawna.  Oczywiście, nie zniechęcamy się możliwymi trudnościami, bo w końcu nasz aparat artykulacyjny do niektórych dźwięków jest zwyczajnie nieprzyzwyczajony.

Kiedy już szczęśliwie przebrniemy przez podstawy – umiemy pisać i czytać – zaczyna się prawdziwa nauka języka! Poszerzamy słownictwo, zaczynamy mówić po rosyjsku, korzystając z podstawowych zwrotów... dobrze wiecie, co dalej.

Jakie materiały mogą być przydatne w nauce języka rosyjskiego? Jest tego tak wiele, że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. W serwisie Youtube.com zamieszczono trochę lekcji nauki języka rosyjskiego dla początkujących, jak np. ta: http://www.youtube.com/watch?v=JRNqjH-8x4Q. Przydatne mogą być również blogi poświęcone nauce rosyjskiego, np. Rosyjski w Krakowie czy prowadzony po angielsku w ramach witryny Transparent Language Russian Language Blog, a zwolennikom słowa pisanego polecam zapoznanie się z ofertami księgarń (np. my na studiach korzystaliśmy z dość popularnego podręcznika Nowyje wstrieczi, ale warto zobaczyć również inne propozycje). To tak na początek, żeby nie przerazić a zachęcić – na pewno w procesie bliższego zapoznawania się z językiem rosyjskim znacznie rozbudujecie listę materiałów lub stworzycie własną.

A mi nie pozostaje nic innego, jak życzyć Wam wytrwałości!


Dagmara Bożek-Andryszczak - tłumacz języka rosyjskiego i "pani od PR". Lubi polarne klimaty (rok spędziła na Spitsbergenie), taniec irlandzki i... dobrą kawę. Najbardziej w miłym towarzystwie. Więcej informacji na stronie Daga tłumaczy.

* * *

Jeśli po przeczytaniu powyższego tekstu masz silne przekonanie, że język rosyjski to coś dla Ciebie, zapraszam Cię również do przeczytania posta 10 wskazówek dla rozpoczynających samodzielną naukę języka, gdzie znajdziesz wiele praktycznych podpowiedzi.

Natomiast jeśli sam chciałbyś pomóc innym w rozpoczęciu nauki swojego ulubionego języka i napisać podobny artykuł, skontaktuj się ze mną. Mój adres e-mail znajdziesz w zakładce Kontakt u góry strony.

Etykiety: ,