Jak zacząć pisać bloga? – część 1

Przeszło Ci kiedyś przez myśl, żeby samemu założyć bloga? Super! Tym postem chcę Cię zmotywować do tego, żebyś swój zamysł przekuł w czyn. Pokażę Ci, jakie korzyści możesz odnieść z prowadzenia bloga i pomogę Ci wybrać tematykę. Za tydzień natomiast podzielę się kilkoma wskazówkami, które pomogą Ci rozpocząć blogowanie. No to jedziemy!

Źródło: manoftaste.de via photopin cc

Do napisania tego posta zainspirowała mnie po pierwsze Agnieszka, która taki temat zaproponowała w lipcowym konkursie. A po drugie Wasze komentarze, które zostawiacie tu na blogu. Pełno w nich ciekawych pomysłów i doświadczeń związanych z nauką języków, wiele się z Waszych komentarzy uczę. I tak sobie pomyślałem, że szkoda, żeby ta cała wiedza, którą się dzielicie, zginęła gdzieś w odmętach internetu. Czy nie fajniej byłoby dotrzeć z nią do większej liczby ludzi i przekazywać ją w sposób trochę bardziej systematyczny? Jednym słowem – czy Ty, drogi czytelniku, nie chciałbyś sam założyć bloga?

Tylko nie próbuj mówić, że nie jesteś ekspertem. Niewiele blogów jest pisanych przez ekspertów. Ja też nim nie jestem. Każdy z nas ma natomiast swoje własne doświadczenia i przemyślenia, które dla innych ludzi mogą okazać się przydatne. Blog to właśnie takie miejsce, gdzie możesz dzielić się z innymi tym, co Ci chodzi po głowie. To naprawdę nie musi być wiedza na poziomie akademickim.

Nie bój się też samego procesu zakładania bloga. Dla osoby, która zna podstawy obsługi komputera i korzystania z internetu, to naprawdę nic trudnego. Prostego bloga można założyć w kilka minut, a potem krok po kroczku go rozbudowywać i upiększać.

To jak, chcesz spróbować? Super! Zacznijmy w takim razie od początku.

Przy zakładaniu bloga, podobnie jak przy nauce języka, warto zacząć od motywacji. Poniżej przedstawiam kilka celów, które mogą Cię zmotywować do założenia i prowadzenia bloga. Zastanów się, w których z nich najlepiej się odnajdujesz:

Kolejną sprawą jest tematyka bloga. Najważniejsza zasada brzmi: pisz na temat, który Cię pasjonuje. Dlaczego? Po pierwsze ze względu na czytelników – tylko w ten sposób utrzymasz ich zainteresowanie. Po drugie ze względu na Ciebie – w przeciwnym razie szybko stracisz zapał i Twój blog umrze śmiercią naturalną.

Oto kilka kategorii, które możesz wziąć pod uwagę, wybierając tematykę swojego bloga:
  1. Blog ogólnojęzykowy – czyli poświęcony różnym językom i sposobom ich nauki. Możesz się też na nim dzielić swoimi doświadczeniami z nauki języków.
  2. Blog o konkretnym języku – takie blogi należą do najpopularniejszych blogów językowych.
  3. Blog przeznaczony dla nauczycieli konkretnego języka – jeśli zajmujesz się nauczaniem.
  4. Blog dla tłumaczy – jeśli jesteś tłumaczem.
  5. Blog o kulturze konkretnego kraju lub regionu geograficznego.
  6. Blog podróżniczy lub emigracyjny – jeśli dużo podróżujesz lub mieszkasz na stałe poza Polską, możesz opisywać swoje przygody na obczyźnie.
  7. Blog na dowolny inny temat – języki obce i kultura innych krajów to nie wszystko. Jeśli tak naprawdę fascynuje Cię inny temat, nie wahaj się ani chwili!
Oczywiście w ramach jednego bloga możesz łączyć ze sobą różne tematy. Często zdarza się na przykład, że tematy stricte językowe przeplatane są postami dotyczącymi kultury danego kraju. Odradzałbym Ci jednak mieszanie zbyt wielu różnych dziedzin – moim zdaniem na blogu powstaje wtedy lekki chaos, który może odstraszyć czytelników.

Poniżej znajdziesz kilka polskich blogów językowo-kulturowych, którymi możesz się zainspirować:

Na dobry początek tyle. W przyszłym tygodniu podzielę się z Wami kilkoma wskazówkami dotyczącymi założenia bloga. Poza tym uchylę rąbka tajemnicy i opowiem Wam o kilku planach, jakie mam w związku z Językową Oazą. Do zobaczenia za tydzień!

Etykiety: