Jak zacząć pisać bloga? – część 2

Tydzień temu pisałem o tym, dlaczego warto założyć bloga i jak wybrać jego tematykę. Jeśli już wiesz, że chciałbyś zacząć pisać i zdecydowałeś się, o czym będzie traktował Twój blog, zastanawiasz się pewnie, jak się do tego zabrać. Dzisiaj podzielę się z Tobą praktycznymi wskazówkami, które pomogą Ci założyć własnego bloga. A na koniec, jak obiecałem ostatnio, zdradzę, co się będzie działo w najbliższym czasie na Językowej Oazie i jak możesz mi pomóc w realizacji tych planów!

Źródło: Sarah G... via photopin cc

Oto 10 wskazówek, dzięki którym bez większych problemów założysz swojego bloga:
 1. Ciężko zostać pisarzem, jeśli w życiu przeczytało się kilka książek. Podobnie ciężko zostać blogerem, jeśli nie śledzisz regularnie co najmniej kilku blogów. Zacznij to robić świadomie. Przyglądaj się treściom, jakie zamieszczają Twoi ulubieni blogerzy. Szacie graficznej ich blogów. Temu, jak komunikują się z czytelnikami. Przyjrzyj się podstronom i gadżetom, jakie zamieszczają u siebie na blogu. Wynotuj sobie to, co Ci się podoba i co sam chciałbyś zastosować u siebie. Zastanów się też, co chciałbyś zrobić inaczej. Im więcej takiej świadomej obserwacji, tym łatwiej będzie Ci wyrobić sobie indywidualny styl, którym będziesz się wyróżniał na tle innych blogerów.
 2. Zanim opublikujesz pierwszy post, wypisz sobie propozycje tematów, jakie chciałbyś poruszać na blogu. Im więcej, tym lepiej. Jako początkujący bloger masz na pewno w głowie mnóstwo pomysłów na posty. Nie zmarnuj tego. Kiedy za jakiś czas dopadnie Cię blokada twórcza, sięgnij po tę listę i zainspiruj się swoimi własnymi propozycjami!
 3. Zastanów się, czy chcesz prowadzić bloga pod własnym nazwiskiem czy anonimowo. Ja na samym początku podjąłem decyzję, że chcę, żeby moi czytelnicy znali mnie z twarzy i nazwiska. Uważam, że w ten sposób łatwiej nawiązać bliski kontakt z ludźmi. Jeśli są jednak jakieś względy, które Cię powstrzymują przed ujawnieniem się, zacznij blogować anonimowo. Zawsze możesz zmienić decyzję w przyszłości – w drugą stronę będzie trudno :-)
 4. Wymyśl nazwę dla swojego bloga. Kiedy już znajdziesz nazwę, która idealnie pasuje do Twojego bloga, sprawdź koniecznie, czy ktoś już takiej nie używa. Ja nad nazwą bloga myślałem długo i wciąż nie mogłem znaleźć takiej, która by mnie satysfakcjonowała. Ale ostatecznie opłaciło się – „Językowa Oaza” do dzisiaj mi się podoba, no i nikt inny wcześniej na to nie wpadł :-)
 5. Wybierz platformę, na której będziesz prowadzić bloga. Językowa Oaza stoi na Bloggerze, czyli platformie blogowej Google’a. Polecam – jest darmowa, naprawdę prosta w obsłudze i ma w zasadzie wszystko, czego potrzebujący bloger potrzebuje. Z popularnych rozwiązań jest jeszcze Wordpress – oprogramowanie, które można zainstalować na własnym serwerze – ale to raczej opcja dla trochę bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy są gotowi zainwestować w serwer i domenę. Są jeszcze polskie platformy blogowe, m.in. blog.pl (platforma Onetu) czy Blox – ale tu się nie wypowiadam, bo nie miałem nigdy z nimi styczności.
 6. Nie przesadzaj z przygotowaniami. One są ważne, ale nie na tyle, żeby odwlekać założenie bloga miesiącami (ja zbierałem się blisko rok – zdecydowanie za długo!). Tak naprawdę założyć bloga i opublikować pierwszy post można w kilka minut. Całe piękno polega na tym, że resztę można potem dopieszczać na bieżąco. Dzisiaj wybierzesz szablon, za tydzień dodasz stronę „O mnie”, za miesiąc zaczniesz opatrywać posty tagami… Na spokojnie, bez pośpiechu.
 7. Nie roztrwoń początkowego zapału! Widziałem ten schemat dziesiątki razy: ktoś zakłada bloga i pełen entuzjazmu zaczyna publikować nowe posty co dwa, trzy dni albo jeszcze częściej. Po dwóch czy trzech miesiącach częstotliwość spada mniej więcej do jednego posta na tydzień. Potem nowe wpisy robią się jeszcze rzadsze, aż w końcu znikają zupełnie. Kilka miesięcy przerwy, post reaktywacyjny, przyrzeczenie poprawy, dwa czy trzy nowe posty i znowu cisza. Tym razem na zawsze. Nie daj się wkręcić w ten schemat! Ustal, jak często będziesz publikować nowe artykuły (najlepiej rzadziej, niż Ci to dyktuje początkowy entuzjazm) i trzymaj się tego postanowienia. Ja przyjąłem rytm tygodniowy i jestem z niego zadowolony, choć – nie ukrywam – czasem zdarza mi się zawalić termin.
 8. Najważniejsza rzecz na blogu to wartościowe treści. Jeśli ich jednak trochę nie rozreklamujesz, to Twój blog będzie świecił pustkami przez długie miesiące. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, żeby przyciągnąć czytelników na swoją stronę:
 9. Zawsze pamiętaj, dla kogo piszesz. Są wprawdzie blogi pisane „dla siebie”. Ale jeśli zależy Ci na tym, żeby ludzie Cię odwiedzali i czytali, to właśnie ich musisz postawić w centrum. Poznaj swoich czytelników, rozmawiaj z nimi, dowiaduj się, co ich interesuje.
 10. Bądź cierpliwy! Zbudowanie bloga i zdobycie wiernych czytelników wymaga duuuużo czasu. Nie oczekuj spektakularnej liczby odwiedzin po miesiącu czy dwóch. Po prostu konsekwentnie rób swoje, a z czasem na Twoją stronę zacznie zaglądać coraz więcej ludzi.
Jeśli masz do mnie jakieś pytania dotyczące zakładania bloga, bardzo chętnie postaram się pomóc. Napisz komentarz pod tym postem albo wyślij mi maila (adres znajdziesz w zakładce Kontakt).

Tak jak obiecałem, chcę się z Wami również podzielić pewnymi pomysłami związanymi z rozwojem Językowej Oazy. Oto, co planuję na najbliższy czas:
 1. Już w najbliższy piątek, 26 września, świętujemy Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. Z tej okazji na blogu ukaże się specjalny post. Zapraszam już za dwa dni!
 2. Na październik zaplanowałem coś specjalnego: akcję Praktyczny Październik, w ramach której będziemy się spotykać codziennie! Zamiast dłuższych, cotygodniowych postów, każdego dnia będę publikował jeden praktyczny pomysł na naukę języka. Chcę Was w ten sposób zainspirować do wypróbowania nowych sposobów nauki. Ruszamy już za tydzień :-)
 3. W trochę dalszych planach mam napisanie ebooka i udostępnienie go na Językowej Oazie. W założeniu ma to być miniporadnik dotyczący mówienia w języku obcym. Jak przełamać strach przed mówieniem? Jak zwiększyć swoją biegłość w mówieniu? Jakie ćwiczenia mogą być w tym pomocne? Pisałem już trochę o tym na blogu, ale chciałbym ten temat potraktować trochę szerzej.
  I tu gorąca prośba do Ciebie: daj mi znać, jakie informacje chciałbyś znaleźć w takim ebooku, żeby był on dla Ciebie naprawdę wartościowy. Każdy pomysł będzie cenny! Daj znać w komentarzach albo na maila.
 4. I ostatnia sprawa. Chciałbym zacząć publikować na Językowej Oazie nowy cykl artykułów o językach nietypowych. Co rozumiem pod tym określeniem? Na przykład języki egzotyczne (z punktu widzenia Polaka), języki sztuczne, języki martwe, języki wymierające, języki regionalne (dialekty), kreole i pidżiny, języki migowe… Jest tego mnóstwo!
  Również tutaj zwracam się do Ciebie o pomoc. Jeśli znasz jakiś język, który pasuje do powyższej charakterystyki, albo masz sporą wiedzę na temat takiego języka, napisz do mnie koniecznie maila. Chętnie zaproponuję Ci napisanie gościnnego posta albo przeprowadzę z Tobą wywiad, który potem opublikuję na blogu. Będę też wdzięczny za namiary na osoby, które mogłyby taką wiedzę posiadać. Z góry wielkie dzięki!
Dziękuję Ci za to, że cierpliwie doczytałeś do tego miejsca – i jak zwykle zapraszam do działu komentarzy. Będę wdzięczny za każdą opinię – czy to dotyczącą zakładania bloga, czy moich pomysłów związanych z Językową Oazą!

Etykiety: