Nauka języka z materiałami dla dzieci

Blisko rok temu pisałem na blogu, że dzieci uczą się języka inaczej niż dorośli. Choć zdania nie zmieniłem, to uważam, że czasem warto spojrzeć na świat z perspektywy dziecka, również przy nauce języka. Poniżej kilka refleksji na temat materiałów, które mogą Ci w tym pomóc.

Źródło: chefranden via photopin cc

Na początek zastanówmy się, jakie są zalety i wady korzystania z materiałów przeznaczonych dla dzieci.

Plusy:


Minusy:

Rumpletweezer ran the Dinky Tinky shop in the foot of the magic oak tree by the wobbly dumdum bush in the shade of the magic glade down in Dingly Dell.
(W tłumaczeniu Tomasza Beksińskiego: „Czupiradłuś miał maleńki sklepik, w cieniu czarodziejskiego dębu obok szumiastego krzewu, w ciemnym zakątku magicznej polanki w leśnej dolince.”)

Mamy tu udziwnione imiona postaci, liczne zdrobnienia, przewagę słów bajkowych nad przydatnymi w dorosłym życiu. Z tego powodu czytanie niektórych bajek może być trudniejsze niż lektura współczesnych powieści. Warto mieć to na uwadze przy doborze odpowiednich materiałów do nauki.

Przykładowe materiały:


Jak się uczyć?

Myślę, że w przypadku materiałów dla dzieci najlepiej jest zrezygnować ze strategii, planów i szczegółowo opracowanych ćwiczeń. Głównym zadaniem takich materiałów jest nauka przez zabawę – i właśnie w ten sposób najlepiej je traktować.

Za inspirację do napisania tego posta dziękuję Asi!

Uczyłeś się kiedyś języka z materiałów przeznaczonych dla dzieci? Opowiedz koniecznie o swoich doświadczeniach w komentarzach!

Etykiety: