Od czego zacząć naukę języka portugalskiego?

Portugalski to mniej popularny kuzyn hiszpańskiego, włoskiego czy francuskiego, ale ci, którzy go znają, podkreślają, że to język piękny i bardzo zmysłowy. Jeśli marzysz o tym, żeby go poznać bliżej, z pewnością przydadzą Ci się wskazówki Agnieszki z bloga Mój portugalski. Zapraszam do lektury!

Źródło: Fr Antunes via photopin cc

Mam na imię Agnieszka i na co dzień prowadzę bloga Mój portugalski, który jest poświęcony nauce języka portugalskiego. Dzisiaj chciałabym się z Wami podzielić kilkoma wskazówkami na temat materiałów, z których może skorzystać osoba początkująca pragnąca nauczyć się tego języka. Na początek myślę, że należałoby wspomnieć, że ilość dostępnych materiałów nie jest zbyt duża. Przynajmniej w porównaniu z materiałami przeznaczonymi do nauki innych języków europejskich. Mimo wszystko uważam, że można znaleźć kilka wartościowych pozycji. Ponadto pragnę nadmienić, że wszelkie materiały będą odnosiły się do języka portugalskiego w wariancie europejskim, jako że są one łatwiej dostępne w Polsce. Oczywiście podręczników można szukać także na stronach księgarni zagranicznych.

Oto krótkie omówienie pozycji, które uważam za ciekawe i pomocne w nauce języka portugalskiego:


1. „Português XXI”


Na pierwszy ogień idzie zestaw podręczników dość często stosowany przez nauczycieli języka portugalskiego - „Português XXI”. Składa się on z trzech części, poczynając od poziomu podstawowego, a kończąc na poziomie średnio zaawansowanym. Tak przynajmniej utrzymują autorzy podręczników. W każdym z zestawów znajdziemy podręcznik oraz ćwiczenia. Dla nauczycieli również nagrania do wszystkich ćwiczeń sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu, jak również podręcznik nauczyciela, który wspomaga wprowadzanie wszystkich zadań na zajęciach.

Struktura:
Każdy podręcznik składa się z 12 rozdziałów, które obejmują różne zagadnienia tematyczne. W poszczególnych rozdziałach znajdziemy trzy części. Dwie pierwsze rozwijają struktury leksykalno-gramatyczne, a ostatnia skupia się na fonetyce. Ponadto po zrealizowaniu trzech rozdziałów możemy sprawdzić swoją wiedzę przy pomocy testu. W całym podręczniku znajdują się cztery.

Plusy:
Moim zdaniem jest to podręcznik, który silnie wspomaga ucznia w zgłębianiu języka portugalskiego. Stawia on przede wszystkim na aktywny udział osoby uczącej się na zajęciach. Poza tym książka jest wydawana w Portugalii, a co za tym idzie wszelkie nagrania są przygotowane przez rodzimych użytkowników języka (dla początkujących szybkość wypowiedzi może stanowić pewne utrudnienie).

Kolejnym ciekawym pomysłem jest wprowadzenie fonetyki. Co prawda wyjaśnienia nie są zbyt obszerne i nie mamy właściwie możliwości wykonywanie większej liczby ćwiczeń. Jednak trzeba pamiętać, że nie jest to podręcznik uniwersytecki, a dodatkowe ćwiczenia z fonetyki można realizować przy pomocy specjalistycznych pozycji.

Minusy:
Zdecydowanym mankamentem podręcznika jest zbyt pobieżne wprowadzenie gramatyki. O ile w pracy z nauczycielem nie ma to wielkiego znaczenia, o tyle w samodzielnej nauce może przeszkadzać. Nie zawsze z przykładu jasno wynika, jak daną strukturę stosować.

Ponadto wiele ćwiczeń wymaga wprowadzenia, co znowu przemawia na korzyść stosowania go w klasie. Chociaż jeżeli dysponujemy pełnym zestawem, wraz z wszystkimi nagraniami, to z pewnością się nam przyda.


2. „Português sem fronteiras”


Kolejnym podręcznikiem godnym polecenia jest  „Português sem fronteiras”. Tak jak poprzedni jest przeznaczony do nauki wariantu europejskiego i jest kursem obejmującym trzy stopnie zaawansowania. Zawiera również płyty z nagraniami, które pomagają realizować poszczególne zadania i przy okazji osłuchiwać się z językiem. Niestety nie znajdziemy tutaj osobnych ćwiczeń, a jedynie dodatkowo podręcznik nauczyciela.

Struktura:
Podręcznik składa się z 20 rozdziałów, które omawiają różnorakie zagadnienia tematyczne i gramatyczne. Po każdym z pięciu rozdziałów znajdziemy test, który pomoże nam sprawdzić zdobyte już umiejętności.

Plusy:
Pierwszym z pozytywnych aspektów tego podręcznika jest przejrzysta prezentacja zasad gramatycznych. Dodatkowo możemy wykonywać ćwiczenia, które pomagają rozwijać kompetencje językowe i ćwiczyć gramatykę. Mamy również możliwość wysłuchania poprawnych odpowiedzi, które znajdziemy na załączonych do podręcznika płytach.

Na płycie do tego podręcznika znajdziemy nie tylko nagrania dialogów i tekstów, ale również ćwiczeń oraz słownictwa. W ostatnim przypadku pomaga nam to pracować nad wymową, jak również sprawia, że nie popełniamy błędów fonetycznych.

Minusy:
Drobnym minusem jest dla mnie brak dłuższych tekstów. Mimo że dialogi są jasne i dość ciekawe, to czasami fajnie jest przeczytać dłuższy tekst, poruszający dane zagadnienie.

Kolejnym aspektem jest brak osobnej sekcji dotyczącej fonetyki. Co prawda nie jest ona niezbędna, jeżeli uczymy się języka pod kierunkiem nauczyciela, ale dla uczących się samodzielnie może być ona przydatna.

Innym mankamentem jest również mniejsza różnorodność ćwiczeń niż w innych podręcznikach. Jednak należy podkreślić, że mimo mniejszej różnorodności, merytoryczna strona książki jest jej siłą. Możemy się sporo nauczyć.


3. „Entre nós”

„Entre nós” jest podręcznikiem skierowanym do osób hiszpańskojęzycznych. Składa się z podręcznika, ćwiczeń oraz osobnego podręcznika dla nauczyciela. Obejmuje on następujące poziomy: A1/A2 oraz B1/B2, tj. poziom podstawowy i średnio zaawansowany.

Struktura:
Podręcznik na poziom podstawowym składa się z 10 rozdziałów, z których każdy obejmuje następujące sekcje: tudo a postos? (podstawowe dialogi oraz ćwiczenia w mówieniu), bússola gramatical (zagadnienia gramatyczne), diário lexical (dodatkowe słownictwo), entre nós (sekcja poświęcona kulturze), cofre de sons e letras (fonetyka), itinerário (podsumowanie danego rozdziału wraz z ćwiczeniami) oraz retrospetiva (test językowy znajdujący się w każdym rozdziale). Ponadto w podręczniku znajdują się dwa testy zbiorcze.

Plusy:
W podręczniku znajdziemy dużo ćwiczeń poświęconych rozwojowi umiejętności komunikacyjnych. Są one oparte o zaprezentowane słownictwo. Często wymagają wyrażenia opinii na dany temat.

Ponadto znajdziemy tutaj wiele zagadnień obejmujących radzenie sobie w korzystaniu z języka w życiu codziennym (np. przy zamawianiu posiłków, wynajmowaniu mieszkania). Poza tym w sekcji „entre nós” znajdziemy wiele użytecznych informacji związanych z kulturą.

Jeżeli chodzi o ćwiczenia, to znajdziemy w nich sporo zadań ćwiczących rozumieniem ze słuchu. Co dodatkowo urozmaica zestaw ćwiczeń, które możemy wykonywać jako zadanie domowe lub na zajęciach z języka. Najczęściej są to różnego rodzaju dialogi lub wypowiedzi, na podstawie których należy udzielić odpowiedzi.

Minusy:
Z pewnością nie jest to podręcznik dla osób, które nie znają języka hiszpańskiego. Wiele z zagadnień jest wyjaśnianych w oparciu o podobieństwa pomiędzy oboma językami. Znajdziemy m.in. ćwiczenia dotyczące poszukiwania falsos amigos.

Fonetyka zaprezentowana jest w sposób ciekawy, jednak moim zdaniem zbyt szczegółowo jak na poziom podstawowy. Znajdziemy tutaj bowiem m.in. ćwiczenia, których celem jest podział na sylaby lub rozpoznawanie poszczególnych dźwięków zapisanych za pomocą tej samej litery.


4. „Gramática ativa”

„Gramática ativa” to chyba najpopularniejszy podręcznik do gramatyki przeznaczony dla osób początkujących oraz tych  znajdujących się na poziomie średnio zaawansowanym. Zagadnienia są zaprezentowane w sposób jasny i zrozumiały. Ponadto podręcznik nadaję się też do samodzielnej nauki – na końcu znajdziemy klucz odpowiedzi. Obecnie dostępna jest również wersja podręcznika poświęcona wariantowi brazylijskiemu (dodatkowo dołączony jest zestaw płyt pomagających ćwiczyć rozumienie ze słuchu oraz wymowę).

Struktura:
Pierwsza część składa się z 54 rozdziałów obejmujących najbardziej podstawowe zagadnienia gramatyczne. W każdym rozdziale strona znajdująca się po lewej przestawia krótki opis danego problemu gramatycznego. Po prawej stronie znajduje się kilka ćwiczeń poświęconych temu zagadnieniu. Poza tym na końcu znajdziemy też listę czasowników z krótkim omówieniem odmiany, podsumowanie dotyczące zaimków osobowych oraz zasady tworzenia liczby mnogiej rzeczowników i przymiotników.

Plusy:
Podręcznik ten nadaje się zarówno do pracy na zajęciach pod kierunkiem nauczyciela, jak również do samodzielnej nauki w domu. Jego struktura jest na tyle przejrzysta, że pozwala w łatwy sposób zrozumieć zagadnienia gramatyczne. Bardziej skomplikowane zagadnienia podzielone są na więcej rozdziałów. Dlatego nie musimy zapamiętywać wszystkiego od razu.

Minusy:
Jeżeli ktoś szuka bardziej obszernych wyjaśnień lub chce dogłębnie zapoznać się z gramatyką, to powinien rozważyć zaopatrzenie się też w inne podręczniki (chociaż w drugiej części znajdziemy też trudniejsze zagadnienia np. dotyczące zasad stosowania akcentu graficznego).

Nie wszystkie zawarte w podręczniku ćwiczenia są jakoś super ciekawe. Jednak z drugiej strony wydają się pomocne dla osób uczących się języka na poziomie podstawowym i średnio zaawansowanym.

Moim zdaniem niektóre zagadnienia, dla ich pełnego opanowania, wymagają wykonania większej liczby ćwiczeń.


5. „Praticar português”

Podręcznik ten również obejmuje zagadnienia przeznaczone na poziom podstawowy (pierwsza część) oraz średnio zaawansowany (druga część). Jest to materiał dodatkowy, zawierający ćwiczenia (przede wszystkim gramatyczne).

Struktura:
Książka składa się z około 100 rozdziałów zawierających ćwiczenia.  Jednak nie znajdziemy tutaj wyjaśnień dotyczących danych zagadnień, a jedynie zadania praktyczne. Na końcu znajdziemy klucz odpowiedzi oraz informacje dodatkowe.


6. Słowniki

Wybór słowników do języka portugalskiego nie jest zbyt duży. Dla osoby początkującej wystarczający powinien być słownik wydawnictwa Wiedza Powszechna (Kieszonkowy słownik polsko-portugalski portugalsko-polski). Sama najczęściej korzystam ze słowników wydawnictwa Porto Editora. Można je nabyć również w Polsce w wersji papierowej (chociaż ostatnio słownik polsko-portugalski nie jest dostępny). Na stronie internetowej Porto Editora dostępnych jest kilka słowników, jednak żaden z nich nie obejmuje wersji polskiej. Dlatego jest to raczej opcja dla osób znających inne języki obce.


7. Inne – linki

Pomocne w nauce mogą być również linki znajdujące się w Internecie. Szczególnie polecam stronę Instituto Camões. Znajdziecie tam m.in. różne gry językowe, które mogą urozmaicić naukę. Na wyższym poziomie znajomości mamy też dostęp do wirtualnej biblioteki, gdzie znajdziemy różne dzieła portugalskojęzyczne.

Można również skorzystać ze strony Duolingo. Jednak należy pamiętać, że na tej stronie znajdziemy kurs portugalskiego w wariancie brazylijskim. Dlatego jeżeli ktoś pragnie uczyć się wersji europejskiej,  to ta strona nie jest dla niego.

Natomiast do nauki słownictwa z pewnością przyda się strona Memrise. Znajdziemy tam liczne zbiory wyrazów, od najbardziej podstawowych po bardziej zaawansowane.


Agnieszka Kin – prowadzi indywidualne zajęcia z języka portugalskiego i angielskiego oraz wykonuje tłumaczenia. Jest pasjonatką języków obcych i chętnie podejmuję się nowych wyzwań w tej dziedzinie. Prowadzi bloga poświęconego językowi portugalskiemu Mój portugalski.

* * *

Zanim pobiegniesz do księgarni, zajrzyj również do posta 10 wskazówek dla rozpoczynających samodzielną naukę języka, gdzie znajdziesz wiele praktycznych porad dla początkujących.

Natomiast jeśli sam chciałbyś pomóc innym w rozpoczęciu nauki swojego ulubionego języka i napisać podobny artykuł, skontaktuj się ze mną. Mój adres e-mail znajdziesz w zakładce Kontakt u góry strony.

Etykiety: ,