Praktyczny Październik #12 - Zwolnione nagrania

Dlaczego tak trudno zrozumieć obcojęzyczne nagrania? Powodów jest wiele, ale jednym z największych problemów jest duża szybkość mówienia. Nasz mózg po prostu nie nadąża! Na szczęście z pomocą przychodzi nam technologia.


Poziom: A1-C2

Sprawności: słuchanie

Opis ćwiczenia:

Ćwiczenie jest bardzo proste. Weź nagranie obcojęzyczne, którego zrozumienie sprawia Ci pewne problemy, i odtwórz je w nieco zwolnionym tempie (np. 80% oryginalnej szybkości). Wsłuchaj się uważnie. Prawdopodobnie uda Ci się zrozumieć trochę więcej niż za pierwszym razem. Jeśli nadal nie rozumiesz wszystkiego, zwolnij nagranie jeszcze bardziej i odsłuchaj je ponownie. Nie schodź raczej poniżej 60% oryginalnej szybkości - zbyt zwolniona mowa staje się na tyle zniekształcona, że zrozumienie będzie utrudnione.

Ta metoda nie sprawi, że zrozumiesz wszystko - nadal możesz mieć problemy ze słownictwem, którego po prostu nie znasz. Pewne rzeczy jednak z pewnością staną się jaśniejsze.

Na koniec odsłuchaj nagranie raz jeszcze w normalnym tempie. Jak się czujesz? Widzisz postęp?

Do tego ćwiczenia potrzebujesz programu, który umie zwalniać nagranie, nie zmieniając przy tym wysokości dźwięku. Jeśli słuchasz plików z komputera, możesz skorzystać z programu Audacity. Po załadowaniu pliku zaznacz całą ścieżkę i z menu "Efekty" wybierz polecenie "Zmień tempo" (nie "Zmień prędkość"!).

Jeśli korzystasz z telefonu z Androidem, opcję zmiany tempa ma aplikacja Podcast Addict, która służy do odtwarzania podcastów. Do zwalniania innych plików dźwiękowych możesz skorzystać np. z aplikacji Audio Speed Changer.

* * *

Pełną listę pozostałych postów z cyklu Praktyczny Październik znajdziesz tutaj.

Jeśli uważasz, że ta metoda nauki może się komuś przydać, udostępnij ten post na Facebooku - wystarczy kliknąć odpowiedni przycisk poniżej. Z góry bardzo Ci dziękuję!

Chętnie poznam też Twoją opinię na temat tego ćwiczenia. Zapraszam Cię do komentowania!

Etykiety: , , ,