Praktyczny Październik #15 - Gramatyczny detektyw

Masz problemy z jakimś zagadnieniem gramatycznym? Spróbuj zabawić się w Sherlocka Holmesa!


Poziom: A2-C2

Sprawności: gramatyka

Opis ćwiczenia:
  1. Wybierz jakieś zagadnienie gramatyczne, z którym masz problemy. Postaraj się wybrać coś konkretnego, tzn. nie "czasy w języku angielskim", ale np. "użycie Present Perfect Continuous". Nie "przypadki w języku niemieckim", ale np. "z jakimi przyimkami stosuje się biernik".
  2. Poczytaj trochę o danym zagadnieniu w podręczniku albo w książce do gramatyki. Zwróć przede wszystkim uwagę na budowę danej konstrukcji, tzn. naucz się ją jak najlepiej rozpoznawać.
  3. W najbliższych dniach w każdym obcojęzycznym tekście, z którym będziesz miał styczność, spróbuj wytropić wszystkie przypadki użycia danej konstrukcji, np. wszystkie wystąpienia czasu Present Perfect Continuous. Jeśli tylko masz taką możliwość, zaznaczaj te miejsca na kolorowo, albo wypisuj odpowiednie zdania do zeszytu.
  4. Za każdym razem, kiedy natkniesz się na daną konstrukcję, zadaj sobie pytanie: czy rozumiem, dlaczego w tym miejscu użyto właśnie tej konstrukcji? Jeśli nie jesteś pewien, stwórz jakąś roboczą hipotezę.
  5. Im więcej tekstów przeanalizujesz w ten sposób, tym lepiej zaczniesz rozumieć użycie danej konstrukcji. Niektóre z Twoich hipotez okażą się błędne, ale na ich miejsce wkrótce stworzysz nowe, dużo lepiej wyjaśniające rzeczywiste zastosowanie danej formy. Mówiąc krótko - wzrośnie Twoje wyczucie językowe.

* * *

Pełną listę pozostałych postów z cyklu Praktyczny Październik znajdziesz tutaj.

Jeśli uważasz, że ta metoda nauki może się komuś przydać, udostępnij ten post na Facebooku - wystarczy kliknąć odpowiedni przycisk poniżej. Z góry bardzo Ci dziękuję!

Chętnie poznam też Twoją opinię na temat tego ćwiczenia. Zapraszam Cię do komentowania!

Etykiety: , ,