Jedno z najlepszych ćwiczeń jakie znam na nabranie wyczucia języka. Wymaga trochę czasu, ale wykonywane regularnie przynosi naprawdę świetne efekty. Mowa o czymś, co Anglicy nazywają backtranslation, czyli tłumaczeniem wstecz.
Poziom: A1-C2
Sprawności: pisanie
Opis ćwiczenia:
- Wybierz jakiś tekst na Twoim poziomie. To może być czytanka z podręcznika, z którego się uczysz, a na wyższych poziomach fragment książki albo artykułu z gazety. Tekst nie powinien być specjalnie trudny - powinieneś być w stanie rozumieć go w miarę dobrze przy pierwszym czytaniu.
- Przeczytaj tekst uważnie, sprawdzając w słowniku wszystkie nieznane słowa i wyrażenia.
- Przetłumacz tekst na język polski. To nie musi być ładne, literackie tłumaczenie, ale nie powinno być też zrobione słowo w słowo.
- Odłóż tekst oryginalny i jego tłumaczenie na kilka dni.
- Kiedy oryginalny tekst zatrze Ci się już trochę w pamięci, sięgnij po swoje tłumaczenie i przetłumacz je z powrotem na język obcy. Nie zaglądaj przy tym do oryginalnego tekstu (ale w razie potrzeby możesz korzystać ze słownika).
- Porównaj swoje dzieło z oryginalnym tekstem. Zwróć szczególną uwagę na te miejsca, w których zastosowałeś inne sformułowania niż w tekście oryginalnym. Korzystając z własnego wyczucia językowego (albo - jeszcze lepiej - z pomocy kogoś, kto dobrze zna język) spróbuj ocenić, w których miejscach Twoje rozwiązania są równie dobre co w tekście oryginalnym, a gdzie Twój tekst brzmi jednak gorzej. Przeczytaj ponownie tekst oryginalny, zwracając szczególną uwagę na te właśnie miejsca.
- Dla chętnych: wróć do tekstu przetłumaczonego na polski po kilku dniach i jeszcze raz sporządź przekład na oryginalny język. Porównaj oba teksty. Widzisz poprawę?
* * *
Pełną listę pozostałych postów z cyklu Praktyczny Październik znajdziesz tutaj.
Jeśli uważasz, że ta metoda nauki może się komuś przydać, udostępnij ten post na Facebooku - wystarczy kliknąć odpowiedni przycisk poniżej. Z góry bardzo Ci dziękuję!
Chętnie poznam też Twoją opinię na temat tego ćwiczenia. Zapraszam Cię do komentowania!Etykiety: metody i techniki, pisanie, Praktyczny Październik