Praktyczny Październik #18 - Tłumaczenie "tam i z powrotem"

Jedno z najlepszych ćwiczeń jakie znam na nabranie wyczucia języka. Wymaga trochę czasu, ale wykonywane regularnie przynosi naprawdę świetne efekty. Mowa o czymś, co Anglicy nazywają backtranslation, czyli tłumaczeniem wstecz.


Poziom: A1-C2

Sprawności: pisanie

Opis ćwiczenia:

  1. Wybierz jakiś tekst na Twoim poziomie. To może być czytanka z podręcznika, z którego się uczysz, a na wyższych poziomach fragment książki albo artykułu z gazety. Tekst nie powinien być specjalnie trudny - powinieneś być w stanie rozumieć go w miarę dobrze przy pierwszym czytaniu.
  2. Przeczytaj tekst uważnie, sprawdzając w słowniku wszystkie nieznane słowa i wyrażenia.
  3. Przetłumacz tekst na język polski. To nie musi być ładne, literackie tłumaczenie, ale nie powinno być też zrobione słowo w słowo.
  4. Odłóż tekst oryginalny i jego tłumaczenie na kilka dni.
  5. Kiedy oryginalny tekst zatrze Ci się już trochę w pamięci, sięgnij po swoje tłumaczenie i przetłumacz je z powrotem na język obcy. Nie zaglądaj przy tym do oryginalnego tekstu (ale w razie potrzeby możesz korzystać ze słownika).
  6. Porównaj swoje dzieło z oryginalnym tekstem. Zwróć szczególną uwagę na te miejsca, w których zastosowałeś inne sformułowania niż w tekście oryginalnym. Korzystając z własnego wyczucia językowego (albo - jeszcze lepiej - z pomocy kogoś, kto dobrze zna język) spróbuj ocenić, w których miejscach Twoje rozwiązania są równie dobre co w tekście oryginalnym, a gdzie Twój tekst brzmi jednak gorzej. Przeczytaj ponownie tekst oryginalny, zwracając szczególną uwagę na te właśnie miejsca.
  7. Dla chętnych: wróć do tekstu przetłumaczonego na polski po kilku dniach i jeszcze raz sporządź przekład na oryginalny język. Porównaj oba teksty. Widzisz poprawę?


* * *

Pełną listę pozostałych postów z cyklu Praktyczny Październik znajdziesz tutaj.

Jeśli uważasz, że ta metoda nauki może się komuś przydać, udostępnij ten post na Facebooku - wystarczy kliknąć odpowiedni przycisk poniżej. Z góry bardzo Ci dziękuję!

Chętnie poznam też Twoją opinię na temat tego ćwiczenia. Zapraszam Cię do komentowania!

Etykiety: , ,