Praktyczny Październik #19 - Wolne wiadomości

Dobrym sposobem na codzienny kontakt z językiem jest oglądanie lub słuchanie programów informacyjnych. Niestety spikerzy mówią na tyle szybko, że nie zawsze łatwo ich zrozumieć. Z pomocą przychodzą nam strony, na których można posłuchać materiałów o aktualnych wydarzeniach czytanych wolno i wyraźnie, a często również sformułowanych trochę prostszym językiem.


Poziom: B1-C1

Sprawności: słuchanie, słownictwo

Opis ćwiczenia:

Na stronach tego rodzaju znajdziemy często nie tylko nagrania z wolno czytanymi wiadomościami, ale również transkrypcje poszczególnych odcinków, a czasem nawet wyjaśnienie trudniejszych słów. Dzięki temu można stosunkowo łatwo poszerzyć słownictwo dotyczące aktualnych wydarzeń. Po osłuchaniu się z takimi wiadomościami dużo łatwiej będzie się zmierzyć z programami informacyjnymi przeznaczonymi dla rodzimych użytkowników języka.

Takie strony dostępne są oczywiście tylko dla wybranych języków. Oto kilka propozycji dla tych najpopularniejszych:

Angielski
News in levels - wiadomości dostępne dla trzech poziomów zaawansowania
Voice of America - tu też mamy trzy poziomy do wyboru

Niemiecki
Deutsche Welle - przegląd wiadomości z dnia, czytany powoli, do tego dostępny tekst
Slow German - nie tyle aktualności, co nagrania dotyczące wielu dziedzin codziennego życia

Francuski
RFI - na samej górze znajdziesz sekcję Le journal en français facile - dostępny jest też tekst

Dla hiszpańskiego i włoskiego, a także dla francuskiego istnieją serwisy o nazwie News in Slow Spanish/Italian/French. Robią profesjonalne wrażenie, ale niestety dostęp do większości materiałów jest płatny.

Jeśli znacie inne strony, na których można słuchać wiadomości w zwolnionym tempie, dajcie znać w komentarzach, a uzupełnię powyższą listę. Dzięki!

* * *

Pełną listę pozostałych postów z cyklu Praktyczny Październik znajdziesz tutaj.

Jeśli uważasz, że ta metoda nauki może się komuś przydać, udostępnij ten post na Facebooku - wystarczy kliknąć odpowiedni przycisk poniżej. Z góry bardzo Ci dziękuję!

Chętnie poznam też Twoją opinię na temat tego ćwiczenia. Zapraszam Cię do komentowania!

Etykiety: , , , ,