Praktyczny Październik #21 - Na jeden temat

Wiesz, że ekspertem można stać się w jeden wieczór? Wprawdzie w baaardzo wąskiej dziedzinie, ale jednak!


Poziom: B2-C1

Sprawności: słuchanie, czytanie, słownictwo

Opis ćwiczenia:

Ćwiczenie jest bardzo proste: polega na tym, żeby zapoznać się z jak największą liczbą różnych tekstów na jeden bardzo konkretny temat. Najlepszy przykład: jakieś aktualne wydarzenie. Wejdź na serwis z najnowszymi wiadomościami i przeczytaj artykuł na wybrany temat. Następnie zajrzyj na inną stronę, poszukaj artykułu na ten sam temat i przeczytaj go. Spróbuj tego samego na innych serwisach. Możesz przeczytać też jakiś felieton dotyczący tego tematu, zapoznać się z komentarzami czytelników pod artykułem, obejrzeć materiał filmowy na stronie jakiejś stacji telewizyjnej, odsłuchać reportaż w radiu... W każdym z tych tekstów będziesz spotykał to samo słownictwo, choć podane w trochę inny sposób. Dzięki temu każdy kolejny tekst będzie coraz łatwiejszy do zrozumienia, a najważniejsze słowa i sformułowania zapadną Ci w pamięć na dobre.

Podobną taktykę można również zastosować do rozmów z ludźmi. Aaron z bloga The Everyday Language Learner pisał kiedyś, jak po przyjeździe do Turcji każdemu spotkanemu Turkowi zadawał to samo pytanie: "Jakie masz wspomnienia z trzęsienia ziemi w 1999 roku?". Oczywiście każdy człowiek miał do opowiedzenia inną historię, ale we wszystkich odpowiedziach przewijało się to samo słownictwo, podobne sformułowania i konstrukcje. Aaron miał duże trudności ze zrozumieniem pierwszych paru relacji, ale po wysłuchaniu kilkunastu opowiadań na ten sam temat jego zrozumienie drastycznie wzrosło. Może i Ty spróbujesz czegoś podobnego następnym razem, kiedy wyjedziesz do obcego kraju?

* * *

Pełną listę pozostałych postów z cyklu Praktyczny Październik znajdziesz tutaj.

Jeśli uważasz, że ta metoda nauki może się komuś przydać, udostępnij ten post na Facebooku - wystarczy kliknąć odpowiedni przycisk poniżej. Z góry bardzo Ci dziękuję!

Chętnie poznam też Twoją opinię na temat tego ćwiczenia. Zapraszam Cię do komentowania!

Etykiety: , , , ,