Praktyczny Październik #27 - Shadowing

Pod tą angielską nazwą kryje się technika, która pomoże Ci poprawić wymowę (przede wszystkim intonację) i ułatwi wypowiadanie się w języku obcym.


Poziom: A1-C2

Sprawności: mówienie, wymowa

Opis ćwiczenia:

Do ćwiczenia będziesz potrzebował nagrania na odpowiednim poziomie (musi być dla Ciebie całkowicie lub w większości zrozumiałe). Włączasz nagranie i, słuchając, zaczynasz jednocześnie powtarzać to, co słyszysz. Twój głos powinien być jak echo w stosunku do dźwięków dochodzących z głośników lub słuchawek. Postaraj się, żeby opóźnienie między nagraniem a Twoim głosem było jak najmniejsze, najlepiej ok. jednej sekundy. Nie przejmuj się, jeśli gdzieś się zatniesz - nie zatrzymuj wtedy nagrania, ale spróbuj jak najszybciej wrócić do powtarzania tekstu.

Powtarzając za lektorem staraj się jak najwierniej oddawać rytm i intonację wypowiedzi. Wielokrotne powtarzanie tego ćwiczenia (nawet na pojedynczym nagraniu) sprawi, że zaczniesz powoli przejmować wzorce intonacyjne charakterystyczne dla danego języka.

* * *

Pełną listę pozostałych postów z cyklu Praktyczny Październik znajdziesz tutaj.

Jeśli uważasz, że ta metoda nauki może się komuś przydać, udostępnij ten post na Facebooku - wystarczy kliknąć odpowiedni przycisk poniżej. Z góry bardzo Ci dziękuję!

Chętnie poznam też Twoją opinię na temat tego ćwiczenia. Zapraszam Cię do komentowania!

Etykiety: , ,