Praktyczny Październik #4 - Uzupełnianie tekstów piosenek

Lubisz muzykę? Jeśli tak, to grzechem byłoby nie wykorzystać piosenek do nauki języka! Jednym z lepszych pomysłów na ćwiczenie rozumienia ze słuchu, pisowni i rozwój słownictwa jest uzupełnianie luk w tekstach piosenek.


Poziom: A1-C2

Sprawności: słuchanie

Opis ćwiczenia:
Wejdź na stronę Lyrics Gaps albo Lyrics Training. Obie działają podobnie (choć jednak trochę inaczej): wybierasz piosenkę w odpowiednim języku i podczas słuchania uzupełniasz luki w tekście. Możesz eksperymentować z różnymi piosenkami i poziomami trudności, a po założeniu darmowego konta (przynajmniej na Lyrics Gaps) możesz nawet tworzyć własne ćwiczenia.

Jeśli masz ochotę na naprawdę wysoki poziom trudności, nie potrzebujesz żadnych stron internetowych. Po prostu włącz piosenkę i postaraj się spisać cały tekst ze słuchu. Być może będziesz musiał w tym celu odsłuchać piosenkę dziesięć razy, ale naprawdę warto. Na koniec porównaj swoje dzieło z faktycznym tekstem, zwracając szczególną uwagę na te miejsca, gdzie popełniłeś błąd.

Koniecznie odśpiewaj "rozszyfrowaną" piosenkę kilka razy!

* * *

Pełną listę pozostałych postów z cyklu Praktyczny Październik znajdziesz tutaj.

Jeśli uważasz, że ta metoda nauki może się komuś przydać, udostępnij ten post na Facebooku - wystarczy kliknąć odpowiedni przycisk poniżej. Z góry bardzo Ci dziękuję!

Chętnie poznam też Twoją opinię na temat tego ćwiczenia. Zapraszam Cię do komentowania!

Etykiety: , ,