Praktyczny Październik #6 - Wywiady uliczne na YouTube

Jeśli uczysz się języka obcego w Polsce, dotarcie do materiałów z autentycznym, codziennym językiem nie jest proste. Dlatego bardzo cenna jest seria filmików Easy Languages, w ramach której możesz obejrzeć wywiady przeprowadzane na ulicy ze zwykłymi ludźmi - i to w kilku różnych językach!


Poziom: A2-C1

Sprawności: słuchanie, mówienie

Opis ćwiczenia:
Wejdź na stronę Easy Languages i z menu Languages u góry wybierz język który Cię interesuje. Zobaczysz miniaturki wszystkich filmów dostępnych w tym języku. Uwaga! Niektóre listy na stronie są nieaktualne. Np. dla francuskiego podany jest jeden film, a tak naprawdę dostępnych jest co najmniej osiem. Żeby je odnaleźć, wejdź na YouTube i w polu wyszukiwania wpisz "Easy French 1", "Easy French 2" itd. W ten sam sposób - wstawiając angielską nazwę odpowiedniego języka - możesz szukać filmów z tej serii dla pozostałych języków.

Kiedy znajdziesz już film, możesz zrobić kilka różnych rzeczy. Oto propozycja rozbudowanego ćwiczenia (dostosuj ją do własnych preferencji):
  1. Wysłuchaj nagranie dwa albo trzy razy, nie patrząc na napisy (możesz zamknąć oczy, żeby tego uniknąć). Spróbuj zrozumieć jak najwięcej.
  2. Obejrzyj teraz cały film z napisami.
  3. Obejrzyj film raz jeszcze, zatrzymując go w tych miejscach, gdzie coś jest niejasne. Postaraj się przetłumaczyć dany fragment, korzystając z angielskiego tłumaczenia, ze słowników, albo szukając danego wyrażenia w internecie.
  4. Odtwórz film z wyłączonym głosem i czytaj na głos napisy. Staraj się naśladować intonację, którą słyszałeś, oglądając film z dźwiękiem.
  5. Wypisz wszystkie ciekawe wyrażenia, które przykuły Twoją uwagę. Zastanów się w jakich konkretnych sytuacjach mógłbyś ich użyć? Spróbuj stworzyć własny dialog z wykorzystaniem kilku takich wyrażeń.

* * *

Pełną listę pozostałych postów z cyklu Praktyczny Październik znajdziesz tutaj.

Jeśli uważasz, że ta metoda nauki może się komuś przydać, udostępnij ten post na Facebooku - wystarczy kliknąć odpowiedni przycisk poniżej. Z góry bardzo Ci dziękuję!

Chętnie poznam też Twoją opinię na temat tego ćwiczenia. Zapraszam Cię do komentowania!

Etykiety: , , , ,