Kurs językowy, nauczyciel, samodzielna nauka czy wyjazd za granicę? - część 2

czyli może jednak samemu?

Dzisiaj dalsza część rozważań sprzed tygodnia. Czy języka można się nauczyć samodzielnie, bez nauczyciela? Z jakimi trudnościami się to wiąże? Dla kogo taki tryb nauki nadaje się najlepiej? Czy najlepszym sposobem na opanowanie języka obcego jest wyjazd za granicę? Jeśli się kiedyś zastanawiałeś nad tymi pytaniami, zapraszam do lektury!

Źródło: Charlotte90T via photopin cc

Samodzielna nauka

Zalety:

Wady:


Wyjazd za granicę

Zalety:

Wady:


Wnioski:

  1. Nie ma jednej idealnej metody. Samodzielna nauka nie zawsze jest lepsza od kursu językowego, a wyjazd za granicę może dać mniej niż indywidualne lekcje. I odwrotnie. Wybierając sposób nauki, trzeba brać pod uwagę swoje potrzeby, preferencje, predyspozycje.
  2. Sposoby nauki można ze sobą łączyć, tak żeby jak najlepiej wykorzystać ich zalety i zminimalizować wady. Można wyjechać za granicę na kurs językowy. Można uczyć się samodzielnie i spotykać się raz na jakiś czas indywidualnie z nauczycielem. Pokombinuj trochę i znajdź konfigurację, która Ci najlepiej pasuje.
  3. Żadna z opisanych powyżej form nauki nie okaże się skuteczna, jeśli nie poświęcisz choć trochę czasu na indywidualną naukę. Dlatego tak ważne jest, żeby uczyć się o metodach samodzielnej nauki - nawet jeśli języka uczysz się na kursie, korepetycjach czy za granicą.

Czy o czymś zapomniałem? A może nie zgadzasz się ze mną w którymś punkcie? Jak zawsze ucieszę się z każdego komentarza!

Etykiety: ,