Praktyczny Październik #11 - Podcasty

Jeśli chcesz ćwiczyć słuchanie na wyższym poziomie, zdecydowanie warto sięgnąć po materiały autentyczne. Tu z pomocą przychodzą podcasty, czyli "dźwiękowe blogi" na najróżniejsze tematy.


Poziom: B2-C2

Sprawności: słuchanie

Opis ćwiczenia:
Podcasty to nagrania dźwiękowe publikowane regularnie w odcinkach. Można je pobrać z internetu w formacie mp3 i słuchać na komputerze, na odtwarzaczu mp3 albo na telefonie. Tematyka podcastów jest bardzo różnorodna, więc każdy może znaleźć audycję, która go zainteresuje.

Gdzie znaleźć podcasty? Największą bazą podcastów jest program iTunes (można go pobrać stąd). Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu kliknij przycisk "Idź do iTunes Store", a następnie w menu u góry kliknij "Podcasts" i wybierze interesującą Cię kategorię.

Jeśli chcesz poszukać podcastów w językach innych niż angielski, przewiń okno programu na sam dół i kliknij flagę po prawej stronie. Wybierz kraj, który Cię interesuje, kliknij raz jeszcze "Podcasts" z menu u góry i wybierz kategorię. Ta metoda działa dobrze dla jednych języków, ale gorzej dla innych - czasem większość wyników stanowią nadal angielskie podcasty.

Jeśli korzystasz z telefonu komórkowego z systemem Android, polecam Ci aplikację Podcast Addict, która pozwala łatwo wyszukiwać podcasty i automatycznie ściągać je na telefon.

Jeśli wciąż nie udało Ci się znaleźć nic ciekawego, poniżej zamieszczam linki z katalogami podcastów dla kilku języków. Niektóre są bardzo bogate, inne dość ubogie, ale zawsze to jakiś punkt startowy.

Angielski
Podcasty BBC
Podcasty National Public Radio
Wiele angielskich podcastów można też znaleźć przez Google, wpisując "podcast" i interesujący Cię temat po angielsku, np. "podcast gardening".

Niemiecki
Obszerny katalog niemieckich podcastów
Podcasty Deutsche Welle
Das Abenteuer Leben - podcasty dotyczące biznesu i rozwoju osobistego

Francuski
Podcasty Radio France (lista kanałów na dole strony)
Podcasty RTS (Szwajcaria)

Włoski
Katalog włoskich podcastów
Inny katalog włoskich podcastów
Zajrzyjcie też na bloga Włoskie love, gdzie znajdziecie jeszcze parę innych propozycji

Hiszpański
Podcasty RTVE
Lista zasobów do nauki hiszpańskiego - u góry listy znajdziesz kilka podcastów

Rosyjski
Katalog rosyjskich podcastów

* * *

Pełną listę pozostałych postów z cyklu Praktyczny Październik znajdziesz tutaj.

Jeśli uważasz, że ta metoda nauki może się komuś przydać, udostępnij ten post na Facebooku - wystarczy kliknąć odpowiedni przycisk poniżej. Z góry bardzo Ci dziękuję!

Chętnie poznam też Twoją opinię na temat tego ćwiczenia. Zapraszam Cię do komentowania!

Etykiety: , , ,