Od czego zacząć naukę norweskiego?

Przegląd darmowych materiałów do nauki norweskiego

Dziś zapraszam Was na drugi post z serii "Od czego zacząć naukę...". Po języku rosyjskim przyszła kolej na norweski - język niby trochę mniej popularny, ale to tylko na pierwszy rzut oka. Wystarczy odwiedzić prowadzony przez Marcina i Martę blog Nocna Sowa, żeby się przekonać, jak wielu Polaków marzy o opanowaniu norweskiego. Jeśli jesteś - lub chciałbyś zostać - jednym z nich, na pewno zainteresuje Cię poniższy artykuł, w którym Marcin przedstawia dostępne w internecie materiały dla początkujących (i nie tylko).

Źródło: Soese via photopin cc

Norwegia w ostatnich latach stała się oazą dla imigrantów z Polski. Każdego miesiąca tysiące ludzi decyduje się tu przyjechać. Ale czy tak duże zainteresowanie Norwegią przekłada się na ilość dostępnych materiałów do nauki języka norweskiego?

Wydawałoby się, że materiałów jest mnóstwo. W pierwszym lepszym Empiku znajdziesz przynajmniej kilka podręczników, rozmówek i podręcznych słowników. Przyglądając się im bliżej zauważysz, że są to materiały najniższej jakości. Słowniki zawierają błędy nawet w podstawowych słowach, podręczniki są tylko dla początkujących, a jak już znajdziesz taki dla "zaawansowanych" to niestety nie nadaje się on do nauki.

Oczywiście są też podręczniki warte uwagi, ale w popularnych księgarniach nie są dostępne. Widać biznes na świeżej emigracji wygrywa z jakością.

Na szczęście internet jest dużo bardziej dynamiczny niż sieciowe księgarnie. Już kilka lat temu powstały pierwsze strony z darmowymi materiałami do nauki norweskiego. Poniżej poznasz wady i zalety kilku wybranych stron. Ułożyłem je chronologicznie od daty ich powstania.

Norweski.net

Jest to prawdopodobnie najstarsza (nadal dostępna) strona z "minikursem" norweskiego. Niestety autorka chyba przeliczyła się ze swoimi umiejętnościami i po kilku lekcjach zrezygnowała z prowadzenia strony.

Zalety:
Wady:

Norweski.angielski-kursy.pl

Strona prowadzona przez firmę, zajmującą się kursami i tłumaczeniami. Autor/autorzy wspominają o filologicznym wykształceniu, ale domyślam się, że była to filologia angielska. Strona była nieaktywna przez kilka lat, choć w grudniu pojawił się nowy wpis na blogu, więc może nie została tak do końca zapomniana.

Zalety:
Wady:

Kącik języka norweskiego

Za tym kursem stoi znany całej emigracji portal Moja Norwegia. Miejsce pokaźne w ilość użytkowników, a także w mało przyjazną atmosferę i masę reklam. Od dwóch lat prowadzą lekcje norweskiego wraz z filmami na YouTube.

Zalety:
Wady:

Ny i Norge

Ny i Norge jest jednym z najpopularniejszych podręczników używanych na kursach w Norwegii. W zeszłym roku wydawnictwo zdecydowało się opublikować całą książkę za darmo w internecie. Dostępny jest tylko podręcznik (bez ćwiczeń).

Zalety:
Wady:

Została jeszcze Nocna Sowa – nasz blog z ćwiczeniami i artykułami o języku norweskim. Trudno mi obiektywnie ocenić jego wady i zalety. Spotkałem się z komentarzami, że brakuje u nas możliwości odsłuchania ćwiczeń. I rzeczywiście, strona jest skierowana do osób, które są gotowe uczyć się wymowy z profesjonalnych podręczników do fonetyki. Oczywiście pokazujemy też, jak to robić samodzielnie. Na blogu skupiamy się na rozwoju słownictwa i zrozumieniu gramatyki. Staramy się, aby to miejsce było żywe i inspirowało do nauki. Poza samymi ćwiczeniami, pokazujemy metody i linkujemy do mnóstwa przydatnych źródeł.

Możesz zastanawiać się jeszcze nad wyborem słownika. Początkujący często sięgają po słowniki kieszonkowe. Zanim zdecydujesz się na taki słownik, koniecznie przeczytaj artykuł “Słowniki języka norweskiego”, żeby nie powielać tego błędu. W internecie dostępne są za darmo słowniki tworzone przy uniwersytetach w Bergen i Oslo. Są to Lexin oraz Bokmålsordboka – dwie najbardziej rzeczowe publikacje, jakie można znaleźć. Są to słowniki norwesko-norweskie, ale Lexin dodatkowo tłumaczy na wiele innych języków, w tym angielski i polski. Korzystanie z nich w trakcie nauki jest zdecydowanie pewniejszą opcją, niż którykolwiek słownik wydany w Polsce. Oczywiście decyzja należy do Ciebie, ale nie mów, że Cię nie ostrzegałem.

Decydując się na naukę norweskiego nie znajdziesz jednej strony, która nauczy Cię "wszystkiego". Dlatego trzeba szukać inspiracji w wielu miejscach i czerpać z tych źródeł, które sprawiają Ci najwięcej radości. Mam nadzieję, że Nocna Sowa będzie jednym z nich.


Marcin jest filologiem norweskim, dodatkowo ukończył studia z literatury norweskiej na Uniwersytecie w Oslo. Razem z żoną prowadzi bloga oraz aktywne warsztaty języka norweskiego.

* * *

Gotowy do nauki norweskiego? Świetnie! Może w takim razie zainteresuje Cię również artykuł 10 wskazówek dla rozpoczynających samodzielną naukę języka, gdzie znajdziesz wiele praktycznych porad dla początkujących.

Natomiast jeśli sam chciałbyś pomóc innym w rozpoczęciu nauki swojego ulubionego języka i napisać podobny artykuł, skontaktuj się ze mną. Mój adres e-mail znajdziesz w zakładce Kontakt u góry strony.

Etykiety: ,