Praktyczny Październik #8 - Słownik zdań

Nauczyłeś się nowego słowa, ale nie wiesz, jak go użyć w zdaniu? Skorzystaj z serwisu Tatoeba!


Poziom: A1-B1

Sprawności: słownictwo, gramatyka

Opis ćwiczenia:
Tatoeba to rodzaj wielojęzycznego słownika. Od zwykłych słowników różni się tym, że zawiera całe zdania. Można z niego korzystać na wiele sposobów, ale ja szczególnie polecam go jako wyszukiwarkę przykładowych zdań ze słownictwem, którego się uczymy. Jak to działa?
  1. Wejdź na stronę Tatoeba.
  2. Wpisz słowo, które Cię interesuje, do pola wyszukiwarki na górze strony, a następnie wybierz język obcy i język, na który zdania mają być tłumaczone. Na przykład: słowo "breakfast", język angielski, język tłumaczenia - polski. Naciśnij przycisk "Szukaj".
  3. Poniżej wyświetli się lista zdań zawierających szukane słowo, wraz z tłumaczeniami. Przejrzyj je i spróbuj wyłapać prawidłowości. Możesz na przykład zauważyć, że słowo "breakfast" nie jest zazwyczaj poprzedzone słówkiem the ani a, że "na śniadanie" to "for breakfast", a "jeść śniadanie" tłumaczy się często jako "have breakfast".
  4. Do niektórych zdań dostępne są nagrania. Skorzystaj z tej opcji, żeby nauczyć się poprawnie wymawiać dane słowo (a w zasadzie całe zdanie).
  5. Zdania, które wydają Ci się przydatne, możesz dodać do ulubionych (po założeniu konta w serwisie), wypisać do zeszytu albo wprowadzić do programu SRS. Przeglądaj je od czasu do czasu, żeby utrwalić sobie zawarte w nich słownictwo i konstrukcje.

* * *

Pełną listę pozostałych postów z cyklu Praktyczny Październik znajdziesz tutaj.

Jeśli uważasz, że ta metoda nauki może się komuś przydać, udostępnij ten post na Facebooku - wystarczy kliknąć odpowiedni przycisk poniżej. Z góry bardzo Ci dziękuję!

Chętnie poznam też Twoją opinię na temat tego ćwiczenia. Zapraszam Cię do komentowania!

Etykiety: , , , ,