10 najlepszych artykułów z 2014 roku

W 2014 roku ukazały się na Językowej Oazie 82 posty (łącznie z obecnym). Wszystkich nie zdołali przeczytać pewnie nawet najwierniejsi czytelnicy, a już na pewno nie osoby, które na mojego bloga trafiły niedawno. Nie szkodzi - zamiast czytać wszystko, lepiej skupić się na tym, co najlepsze! Specjalnie dla Was przygotowałem zestawienie 10 najlepszych artykułów z tego roku. Mam nadzieję, że chętnie je sobie przypomnicie (albo przeczytacie po raz pierwszy, jeśli któryś z nich przegapiliście).

Źródło: .reid. via photopin cc

Kryteria zastosowałem różne - liczba odwiedzających, liczba komentarzy, średni czas spędzony stronie, ale też moje osobiste preferencje. Dla ułatwienia pogrupowałem posty na trzy kategorie. Kolejność w ramach każdej kategorii jest chronologiczna.

Praktyczne wskazówki


1. Dlaczego rozumienie ze słuchu jest trudne i co na to poradzić?
Jeden z najchętniej czytanych i komentowanych postów. Wygląda na to, że rozumienie ze słuchu sprawia problemy naprawdę wielu z nas. Oczywiście można coś z tym zrobić - po podpowiedzi zapraszam do artykułu :-)

2. Oglądanie filmów - z napisami czy bez?
Odwieczny dylemat: włączyć napisy? A jeśli tak, to jakie - polskie czy obcojęzyczne? W tym poście analizuję wszystkie te opcje i podpowiadam, która z nich jest najskuteczniejsza z punktu widzenia nauki języka.

3. Praktyczny Październik 2014
Nie jeden post, a 31 - a w każdym z nich jeden praktyczny sposób na urozmaicenie nauki języka. Jestem przekonany, że jeszcze nie próbowałeś wszystkich!

Motywacja, organizacja nauki itp.


4. Planowanie nauki – jak to wygląda w praktyce?
Czy masz jakieś noworoczne postanowienia związane z nauką języków? Jeśli tak, to konieczne zajrzyj do tego artykułu, który pojawił się na blogu prawie rok temu. Pokazuję w nim na własnym przykładzie, jak przygotować dobry plan nauki.

5. Zdolności językowe - czy bez nich ani rusz?
Uważasz, że masz talent do nauki języków? A jeśli nie - czy to znaczy, że jesteś skazany na porażkę? Swoje przemyślenia na ten temat zawarłem w tym poście.

6. Jak pokonać zniechęcenie w nauce języka?
Zniechęcenie prędzej czy później dopada każdego. Dobrze wiedzieć, jak sobie z nim poradzić. A do tego ciekawa dyskusja w komentarzach.

7. Wybór języka do nauki
Najczęściej komentowany wpis na blogu. Mnóstwo wspaniałych komentarzy, a w każdym z nich wyjątkowa historia opowiedziana przez jednego z Was. Jeśli jeszcze nie wpisałeś się pod tym postem, zrób to koniecznie - czytam każdy komentarz!

Inne


8. 6 cech dobrego tłumacza
Czy wystarczy dobrze znać język obcy, żeby być świetnym tłumaczem? Otóż niekoniecznie. Co powinien jeszcze umieć dobry tłumacz - wyjaśniam w tym artykule.

9. Czy esperantyści mówią jak roboty?
Kolejny bardzo chętnie komentowany artykuł, opublikowany w ramach akcji "W 80 blogów dookoła świata". Wyjaśniam w nim, dlaczego moim zdaniem esperanto jest genialnym wynalazkiem. Jeśli esperanto jest dla Ciebie językiem-zagadką, zajrzyj koniecznie!

10. Języki niezwykłe: Suahili
Pierwszy artykuł z serii "Języki niezwykłe", napisany przez Magdę, która prowadzi bloga o suahili. Naprawdę świetna lektura (wiem, że Wam też się podoba, bo spędziliście na tej stronie średnio po 6 minut, ponad dwa razy więcej niż zwykle!). Szkoda tylko, że nie pojawiły się żadne komentarze. Może ktoś się jednak odważy zostawić po sobie ślad :-)?


Zachęcam Cię do zostawiania komentarzy nawet pod starymi wpisami - czytam wszystkie i na każdy staram się odpowiedzieć.

A jakie artykuły Tobie podobały się najbardziej w tym roku? Dodałbyś coś do tej listy? O czym poczytałbyś najchętniej na Językowej Oazie w 2015 roku? Jak zawsze chętnie poznam Twoje zdanie!

Etykiety: